اجزای اندیکاتور مکدی🍀 [انواع واگرایی در اندیکاتور MACD]

اندیکاتور مکدی چیست؟! – [معرفی اندیکاتور مکدی جدید]

 

اندیکاتور مکدی (MACD)، مخفف عبارت [Moving Average Convergence Divergence]؛ یکی از ابزارهای تحلیل تکنیکال استراتژی فارکس در بازار سرمایه است؛ که برای ارزیابی تغییرات «عرضه» و «تقاضا» در بازار استفاده می‌ شود.

اندیکاتور مکدی، در دهه 1970 توسط جرالد اپل (Gerald Appel)؛ با هدف شناسایی قوت و ضعف در بازارهای مالی طراحی شد. این اندیکاتور فارکس، بر اساس تفاوت بین میانگین 3‌ روزه و 10 روزه، از تعداد خطوط «مثبت» و «منفی» در نمودارهای مکدی محاسبه می‌شود.

 

اندیکاتور مکدی, اندیکاتور MACD, اندیکاتور مکدی استراتژی
اندیکاتور مکدی در متاتریدر 4

 

معرفی انواع خطوط اندیکاتور مکدی

در تفسیر اندیکاتور مکدی، باید به این نکته اشاره کرد که این شاخص از دو خط زیر تشکیل شده است:

  • خط اسیلاتور/Oscillator Line
  • خط سیگنال/Signal Line

 

خط اسیلاتور

این خط،  «خط اصلی» اندیکاتور مکدی است. با محاسبه تفاوت بین «میانگین 3‌ روزه و 10 روزه» از تعداد خطوط مثبت و منفی در «نمودارهای مکدی»، این خط را تشکیل می‌دهد.

وقتی که خط مکدی بالاتر از محور صفر است، به عنوان نمایانگر تقاضا بیشتر از عرضه شناخته می‌شود که ممکن است؛ به «افزایش» قیمت منجر شود.

در طرف مقابل، هنگامی که خط مکدی زیر محور صفر است، به عنوان نمایانگر عرضه بیشتر از تقاضا شناخته می شود که، ممکن است بازار را به سمت «کاهش» هدایت کند.

خط Oscillator Line, اندیکاتور مکدی, اندیکاتور مکدی هیستوگرام
خط اسیلاتور در اندیکاتور مکدی

 

خط سیگنال

این خط، به منظور تسهیل تشخیص «سیگنال ‌های معاملاتی» اضافه شده است. خط Signal، عموما از خط مکدی متوسط 9 روزه؛ گرفته می‌شود.

زمانی که خط اسیلاتور (Oscillator) از خط سیگنال (Signal) عبور می‌کند، سیگنال‌ های «خرید یا فروش» ایجاد می‌ شود که می‌ تواند به تصمیم‌ گیری‌ های معاملاتی کمک کند.

خط Signal Line, اندیکاتور مکدی, اندیکاتور مکمل مکدی
خط Signal Line در اندیکاتور مکدی

 

انواع واگرایی در اندیکاتور مکدی

در تحلیل با اندیکاتور مکدی، می‌توانیم انواع واگرایی‌ های مختلف را تشخیص دهیم که به شناسایی نقاط قوت و ضعف در بازار کمک می کند. این واگرایی ها عبارتند از:

انواع واگرایی در اندیکاتور مکدی
واگرایی همسو (Convergence) وقتی که روند خط مکدی و قیمت دارایی، به هم پیوسته و هم‌ جهت باشند.
واگرایی ناسازگار (Divergence) خط مکدی و قیمت دارایی، در جهت مختلف حرکت کنند. یعنی یکی از این خطوط به سمت بالا و دیگری به سمت پایین حرکت ‌کند.
واگرایی مثلثی (Triangular Divergence) قیمت دارایی به سمت بالا حرکت کرده، اما خط مکدی به سمت پایین حرکت ‌کند یا برعکس.

 

معرفی استراتژی های معاملاتی موفق با استفاده از اندیکاتور مکدی

استراتژی‌ های معاملاتی با اندیکاتور مکدی، می‌توانند به تحلیل و پیش‌بینی تغییرات در بازار کمک کنند. در زیر، چند استراتژی معاملاتی موثر با استفاده از این اندیکاتور را معرفی می‌کنیم:

1#: شناسایی نقاط خرید و فروش؛ با استفاده از خطوط اندیکاتور مکدی، می‌توانید نقاط ورود و خروج از بازار را تشخیص دهید. به طور مثال، وقتی که خط مکدی از خط اصلاح شده به سمت بالا عبور می‌کند، این می‌تواند یک «سیگنال خرید» باشد.

2#: استفاده برای تایید روند؛ وقتی که خطوط اندیکاتور مکدی و قیمت دارایی با یکدیگر هم‌جهت حرکت می‌ کنند (واگرایی همسو)، این می‌ تواند تاییدیه ای برای روند قیمتی باشد. در این صورت، می‌ توانید به دنبال معاملاتی با جهت روند اصلی بازار بگردید.

3#: پیش بینی تغییر جهت روند؛ وقتی که واگرایی غیر همسو بین خطوط اندیکاتور مکدی و قیمت دارایی رخ می‌دهد، ممکن است نشان‌ دهنده «ضعف» در روند قیمتی باشد و تغییر جهت را نشان دهد. در این صورت، می‌ توانید به دنبال معاملات مخالف با روند اصلی بازار بگردید.

4#:‌ تایید برای زمان ورود و خروج؛ با تحلیل تغییرات در خطوط اندیکاتور مکدی و ارتباط آن با روند قیمتی، می‌توانید زمان بهینه ورود و خروج از بازار را تشخیص دهید. این امر، می‌تواند به بهبود عملکرد معاملاتی شما کمک کند.

 

مزایای استفاده از اندیکاتور مکدی

  • ارزیابی دقیق تقاضا و عرضه در بازار
  • سرعت و کارایی در تصمیم‌گیری‌ های معاملاتی
  • ابزار اصلی در تحلیل تکنیکال
  • کمک به بهبود «مدیریت ریسک» و «عملکرد سرمایه‌گذاری»

 

نظر کارشناس اف ایکس ماکسی درباره اندیکاتور مکدی

اندیکاتور MACD خاص است، زیرا «حرکت» و «روند» را در یک اندیکاتور؛ گرد هم می آورد. این ترکیب منحصر به فرد از روند و حرکت را، می توان در نمودارهای «روزانه، هفتگی یا ماهانه» اعمال کرد.

تطبیق پذیری [اندیکاتور مکدی]؛ به عنوان یک ابزار فنی فوق العاده است. می توان این اندیکاتور را در زمینه های مختلف به طور متفاوت تفسیر کرد، اما این انعطاف پذیری، می تواند آن را مستعد خطا، تفسیر نادرست و سردرگمی کند.

 

 

سوالات متداول

❓اندیکاتور مکدی چیست؟

اندیکاتور مکدی، یک ابزار تحلیلی است که برای اندازه‌ گیری نسبت تغییرات بین دو خط متوسط؛ متحرک از تعداد خطوط مثبت و منفی در بازار استفاده می‌شود.

❓بهترین زمان برای استفاده از اندیکاتور مکدی چه موقع است؟

بهترین زمان برای استفاده از اندیکاتور مکدی، در زمان‌ هایی است که بازار در حال «تجمع» و «تعادل» باشد و «روند قیمتی واضح و پایدار» است.

❓محدودیت های اندیکاتور مکدی چیست؟

یکی از محدودیت‌ های اندیکاتور مکدی، این است که در بازارهای با حرکت نوسانی و بدون جهت، سیگنال‌ های زیادی تولید می کند که ممکن است به سودآوری معاملات کمک نکند.

❓آیا اندیکاتور مکدی، یک اندیکاتور تاخیری است یا پیشرو؟

اندیکاتور مکدی، یک شاخص تاخیری (lagging indicator) محسوب می شود، زیرا داده ‌های قیمتی که از آن‌ ها استفاده می‌کند؛ بر اساس تاریخچه قیمتی آن نماد یا ارز دیجیتال می باشد.


درج نظر