معرفی اندیکاتور شکست خط روند ☣️آموزش اندیکاتور تشخیص شکست خط روند

اندیکاتور شکست خط روند چیست؟! – نحوه ترید با اندیکاتور بریک اوت

 

اندیکاتور شکست خط روند (Breakout)، یک ابزار تحلیلی در استراتژی های فارکس است که، برای تشخیص «نقاط شکست» و «تغییر جهت» در روند قیمت استفاده می‌شود.

خط روند (Trend Line) ، یک خط مستقیم است که روی کندل های نمودار بر روی «قله ها» یا «دره ها» کشیده می شود و هر چه تعداد برخورد قله ها و دره ها با خط روند بیشتر باشد، خط روند معتبرتر است!

وقتی که قیمت از یک خط مهم روند [مانند خط حمایت یا مقاومت] شکسته شود، شاخص شکست خط روند اتفاق افتاده و می توان سیگنال صعود یا سیگنال نزول را دریافت کرد. این اندیکاتور فارکس، می‌ تواند به معامله‌ گران کمک کند تا «نقاط شکست» را تشخیص دهند و وقتی که روند بازار تغییر می‌کند، وارد معاملات مناسب شوند.

شکست خط روند در بازار های مالی و در استراتژی های ارز دیجیتال و فارکس؛ امر بسیار رایجی است. هنگامی که در یک روند صعودی و یا نزولی هستیم؛ بازار همیشه در تلاش برای بازگشت است.

تغییر روند، به معنای تلاش برای شکست در جهت مخالف می باشد. ولی بازارهای مالی، اکثرا تمایل به ادامه روند خود دارند. به این دلیل، 80% تلاش ها برای شکست به نتیجه نمی رسند و تبدیل به پولبک خواهد شد.

اندیکاتور خط روند, اندیکاتور شاخص شکست خط روند, اندیکاتور تشخیص شکست خط روند
اندیکاتور شاخص شکست خط روند برای پیش بینی روند بازار

 

نحوه معامله با استفاده از اندیکاتور شکست خط روند

برای معامله با استفاده از اندیکاتور بریک اوت، ابتدا باید «نقاط شکست» را شناسایی کنید. وقتی که قیمت از یک خط مهم روند شکسته می‌شود و شاخص شکست خط روند این حرکت را تایید می‌کند، می‌توانید به عنوان یک «سیگنال طلا و فارکس»، این رویداد را در نظر بگیرید.

اگر قیمت از خط روند به سمت بالا شکسته شده باشد و فاکتورهای دیگر آن را تایید کند، شرایط برای ورود به «معامله خرید» فراهم است. به همین ترتیب، اگر قیمت از خط روند به سمت پایین شکسته شده باشد و اندیکاتور شکست خط روند نیز آن را تایید کنند، شرایط برای یک «معامله فروش» فراهم است.

همواره مهم است که به همراه استفاده از این اندیکاتور، مدیریت ریسک مناسبی را در معاملات خود رعایت کنید و همچنین سایر ابزارها و شرایط بازار را نیز در نظر بگیرید.

 

معرفی انواع اندیکاتور شاخص شکست خط روند

در معرفی بهترین اندیکاتورهای «شاخص شکست خط روند» باید به پارامترهای مختلف محاسبه و تفسیر شکست روند، دقت داشت. در ادامه چند نمونه از بهترین آن ها آورده شده است:

انواع اندیکاتور شکست خط روند
انواع اندیکاتور شکست خط روند ایجاد خط شکست
اندیکاتور Percent Change وقتی که قیمت، از خط میانگین متحرک ساده تغییر می‌ کند؛ اندیکاتور شاخص شکست خط روند مقداری بالاتر می‌ رود.
اندیکاتور Breakout Bands خروج قیمت از باند بالا یا پایین
اندیکاتور Volume-Based Breakout افزایش شدید حجم معاملات همراه با تغییر جهت قیمت
اندیکاتور Price Action Breakout الگوهای قیمتی نشان دهنده شکست خط روند هستند.
اندیکاتور Moving Average Crossovers یک میانگین متحرک به عنوان یک خط حمایت یا مقاومت شکسته می‌شود

 

اندیکاتور درصد تغییر – (Percent Change)

این نوع اندیکاتور، بر اساس درصد تغییر قیمت نسبت به یک خط مهم [مانند میانگین متحرک ساده] محاسبه می‌شود. وقتی که قیمت از این خط تغییر می‌ کند، اندیکاتور شاخص شکست خط روند مقداری بالاتر می‌ رود.

اندیکاتور Percent Change, اندیکاتور شاخص شکست خط روند, اندیکاتور خط روند
اندیکاتور Percent Change برا یتشخیص روند بازار

 

اندیکاتور باندهای بریک اوت – (Breakout Bands)

این دسته از اندیکاتورها، شامل باندهایی است که در اطراف خطوط روند قرار می‌ گیرند. وقتی که قیمت از باند بالا یا پایین خروج می کند، شکست خط روند اتفاق می‌افتد.

 

اندیکاتور بریک اوت بر پایه حجم – (Volume-Based Breakout)

اندیکاتور شکست خط روند بر اساس «حجم معاملات»، نوع دیگری از اندیکاتورها است. وقتی که حجم معاملات به طور قابل توجهی افزایش می‌ یابد و همراه با تغییر جهت قیمت، شکست خط روند اتفاق می‌ افتد.

اندیکاتور Percent Change, اندیکاتور شاخص شکست خط روند, اندیکاتور شکست خط روند
اندیکاتور Percent Change در تشخیص شکست خط روند

 

اندیکاتور بریک اوت پرایس اکشن – (Price Action Breakout)

اندیکاتورهای شکست بر اساس پرایس اکشن، یکی از معروف ترین نوع ها هستند که در آن الگوهای قیمتی؛ نشان دهنده شکست خط روند و صدور سیگنال کریپتو، طلا و فارکس هستند.

 

اندیکاتور میانگین متحرک متقاطع – (Moving Average Crossovers)

اندیکاتورهای کراس آور میانگین متحرک، شامل ترکیبی از چند میانگین متحرک مختلف بوده که وقتی یک میانگین متحرک، به عنوان یک خط «حمایت» یا «مقاومت» شکسته می‌شود، شکست خط روند اتفاق می‌افتد.

 

معرفی استراتژی های معاملاتی با استفاده از  شکست خط روند

استفاده از شاخص شکست خط روند، می‌ تواند در ایجاد استراتژی‌ های معاملاتی موثر در بازارهای مالی کمک کند. در زیر، چندین استراتژی معاملاتی با استفاده از این اندیکاتور معرفی شده است:

  • استراتژی شکست (Breakout)
  • استراتژی پولبک (Pullback)
  • استراتژی ادامه روند
  • استراتژی ترکیبی

 

 استراتژی شکست (Breakout)

در استراتژی شکست، معامله‌ گران منتظر شکست «خط روند» هستند و وقتی که قیمت از خط مهمی مثل میانگین متحرک یا سطح حمایت یا مقاومت داینامیک خارج شود، وارد معامله می‌ شود. این معاملات ممکن است به عنوان «تریدهای شکست» شناخته شوند.

 

استراتژی پولبک (Pullback)

در استراتژی پولبک، معامله‌ گران منتظر ایجاد یک شکست موقت در خط روند هستند. وقتی که قیمت از شکست خود عقب نشینی کرد و سپس ادامه یافت، می توانید وارد معاملات با جهت اصلی روند شوید.

استراتژی پولبک, اندیکاتور شاخص شکست خط روند, اندیکاتور شکست خط روند در تریدینگ ویو
استراتژی پولبک در اندیکاتور شاخص شکست خط روند

 

استراتژی ادامه روند

در استراتژی ادامه روند، معامله‌ گران بر اساس شکست خط روند به دنبال ادامه روند قیمت هستند. آن ها منتظر می‌ مانند تا قیمت از خط مهمی مثل میانگین متحرک شکسته شود و سپس وارد معاملات با جهت اصلی روند شوند.

 

استراتژی ترکیبی

برخی معامله‌ گران از اندیکاتور شکست خط روند به همراه سایر اندیکاتورها و ابزارهای تحلیلی مانند «الگوهای قیمتی»، «میانگین متحرک» و «میزان حجم معاملات» استفاده می‌کنند تا استراتژی‌ های ترکیبی و کامل‌ تری را ایجاد نمایند.

 

مزایای اندیکاتور شاخص شکست خط روند

مانند هر اندیکاتوری، اندیکاتور شکست خط روند دارای مزایایی می باشد که معامله گران با استفاده از آن می توانند تصمیم گیری نمایند. در زیر به برخی از این مزایا می پردازیم:

1#: شناسایی نقاط شکست و تغییر جهت در روند قیمت؛

2#: ارائه سیگنال های معاملاتی «ورود و خروج» دقیق تر؛

3#: کمک به معامله گران برای افزایش دقت و اعتماد در تصمیم گیری های معاملاتی؛

4#: افزایش قابلیت پیش بینی در مورد جهت حرکت بعدی قیمت؛

5#: انعطاف پذیری در استفاده از ترکیب با سایر ابزارهای تحلیلی و استراتژی های معاملاتی؛

6#: امکان استفاده در تایم فریم های مختلف و بر روی انواع بازارهای مالی.

 

نظر کارشناس اف ایکس ماکسی درباره اندیکاتور شکست خط روند

اندیکاتور تشخیص شکست خط روند، یک ابزار مهم در تحلیل تکنیکال است که معامله‌ گران را در شناسایی نقاط شکست و تغییر جهت در روند قیمت کمک می‌کند.

دانلود اندیکاتور شکست خط روند، می‌تواند به عنوان یک «سیگنال معامله‌ ای» موثر برای افزایش دقت و اعتماد معامله‌ گران در تصمیم‌ گیری‌ های معاملاتی عمل کند.

با این حال، مهم است که تریدرها به دقت استراتژی‌ های معاملاتی خود را با استفاده از این اندیکاتور تنظیم کرده و بهبود بخشند و همچنین، محدودیت‌ ها و ریسک‌ های مرتبط با استفاده از این اندیکاتور را در نظر بگیرند.

 

تغییر لوریج در آلپاری

سوالات متداول

❓بهترین اندیکاتور شکست خط روند چیست؟

بهترین اندیکاتور شاخص شکست خط روند، بستگی به «سبک معامله‌ گری»، «ترجیحات شخصی» و «شرایط بازار» دارد. معمول ترین این اندیکاتورها، اندیکاتور مووینگ اوریج می باشد.

❓یکی از معایب استفاده از اندیکاتور شکست خط روند چیست؟

عملکرد اندیکاتور بریک اوت، به شدت وابسته به شرایط بازار است. در بازارهای نوسانی یا بدون جهت، این اندیکاتور ممکن است، سیگنال‌های ناپایداری ارائه دهد.

❓شکست خط روند چیست؟

اگر نمودار قیمتی، خط روند را قطع کند، شکست روند روی می دهد. در این شرایط، بازار توانایی بازگشت به رنج قبلی را دارد اما، احتمال تغییر روند بیشتر است.

❓چه زمانی شکست خط روند تایید می شود؟

زمانی که حجم معاملات بالا بوده و خط روند قوی شکسته شده و از لحاظ تحلیل بنیادی نیز شرایط برقرار باشد، شکست خط روند تایید می شود.


نظرات (4)
  1. سلام چطور میشه دقیق خط شکست این روند رو تشخیص داد؟

    • با تنظیم دقیق اندیکاتورها و ترکیب با تحلیل فاندامنتال، می توانید شکست ها را، پیدا کنید.

  2. چگونه می‌توانید الگوی شکست خط روند را در نمودارهای قیمتی تشخیص دهید؟

    • با استفاده از اندیکاتورهای مربوط به تشخیص شکست روند [مانند اندیکاتور RSI]، می توانید تا حدود خوبی، خطوط شکست روند را تشخیص دهید.

درج نظر