آموزش سیگنال RSI 📉نحوه سیگنال گیری از شاخص قدرت نسبی

سیگنال RSI چیست؟ – کاربردهای [اندیکاتور شاخص قدرت نسبی]

 

سیگنال RSI با استفاده از اندیکاتور شاخص قدرت نسبی [RSI]؛ یکی از ابزارهای پرکاربرد تحلیل تکنیکال برای دریافت سیگنال فارکس، است. سیگنال RSI با اندازه‌گیری سرعت و میزان تغییرات قیمت، حجم خرید و فروش در بازار را مشخص می­ کند.

این شاخص در بازه‌ی 0 تا 100 تغییر می‌کند و مقادیر بالای 70 به شرایط اشباع خرید/Over Bought و مقادیر زیر 30 به اشباع فروش/Over Sold اشاره دارند. وقتی RSI بالای 70 است، انتظار می‌رود قیمت کاهش یابد و درصورتی که زیر 30 باشد، انتظار برگشت قیمت به بالا وجود دارد.

اندیکاتور RSI با مقایسه میانگین متحرک تغییرات مثبت و منفی قیمت محاسبه می­­­­­‌شود و سیگنال طلا با استفاده از این اندیکاتور؛ از دقت خوبی برخوردار است.. در ادامه به بررسی کاربردها، مزایا و معایب انواع سیگنال‌ها و استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر شاخص RSI خواهیم پرداخت.

 

سیگنال RSI, شاخص قدرت نسبی
سیگنال RSI چیست و چگونه از آن در معاملات استفاده کنیم؟

 

انواع سیگنال شاخص قدرت نسبی

سیگنال RSI
سیگنال خرید RSI عبور از زیر سطح 30
سیگنال فروش RSI حرکت از بالای سطح 70 به پایین
سیگنال واگرایی RSI تضاد بین حرکات قیمت و RSI

 

نحوه استفاده از اندیکاتور RSI چگونه است؟

ابتدا RSI را با پریود مورد نظر [مثلا دوره 14]، در نمودار قیمتی نصب می‌کنیم. سپس سطوح خرید و فروش را مشخص می نماییم. زمانی که RSI از 70 بالاتر می‌رود، نشان دهنده ورود به منطقه خرید است؛ و هنگامی که RSI کمتر از 30 می‌شود، ورود به منطقه فروش را نشان می‌دهد.

پس از تشخیص خرید و فروش، منتظر سیگنال ورود به بازار می‌مانیم. زمانی که RSI از منطقه خرید خارج شد، سیگنال فروش و وقتی از منطقه فروش خارج شد، سیگنال خرید ایجاد می‌کند. البته، همیشه باید سیگنال‌ها را با نمودار قیمت و سایر شاخص‌ها تایید کرد. اگر RSI بالای 50 باشد، روند صعودی و اگر زیر 50 باشد، روند نزولی تایید می‌شود.

پس از باز شدن پوزیشن، استاپ لاس را در نزدیکی سطوح حمایت و مقاومت قرار می‌دهیم و سود را با هدف‌گیری نسبت ریسک به پاداش مناسب تنظیم می‌کنیم. خروج از پوزیشن نیز می‌تواند با سیگنال برعکس RSI یا برخورد قیمت به استاپ لاس باشد. با استفاده درست از RSI می‌توان فرصت‌های مناسبی را شناسایی و از آن‌ها بهره برد.

 

 

معرفی چند استراتژی معاملاتی مناسب برای اندیکاتور RSI

در دنیای معاملات فارکس، شاخص نسبت قدرت (RSI) ابزاری قدرتمند است که به تریدر ها در هدایت پیچیدگی‌های بازار کمک می‌کند. در ادامه 4 استراتژی مبتنی بر RSI را که توسط تریدر های فارکس به طور متداول استفاده می‌شود، بررسی می‌کنیم.

 

استراتژی ناهمسانی

استراتژی ناهمسانی (Divergence Strategy)، از شاخص قدرت نسبی (RSI) برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی بر اساس اختلافات بین [حرکات قیمت و RSI] استفاده می‌کند. تریدرها با شناسایی ناهمسانی‌ های صعودی و نزولی، می‌توانند وارد معامله خرید یا فروش شوند. این استراتژی بهترین عملکرد را با استفاده همزمان از سایر شاخص‌ها و ابزارهای فنی دارد.

 

سیگنال خرید RSI , استراتژی RSI
استراتژی های معاملاتی با استفاده از سیگنال RSI

 

استراتژی گاوی/خرسی – Bullish/Bearish

این استراتژی یک رویکرد معاملاتی است که از شاخص نسبت قدرت (RSI) برای شناسایی فرصت‌ های معاملاتی بر اساس شرایط بازار استفاده می‌کند. در این استراتژی، از RSI برای شناسایی سیگنال‌ های صعودی و نزولی استفاده می‌شود.

وقتی که RSI از زیر خط مرکزی (50) به بالا عبور می‌کند، نشانه صعودی و ورود به معامله خرید است. همچنین، وقتی که RSI از بالای خط مرکزی به سمت پایین می‌آید، نشانه نزولی و ورود به معامله فروش است. استفاده از شاخص‌ ها و ابزارهای فنی اضافی و تأیید سیگنال‌ ها با استفاده از سطوح پشتیبانی و مقاومت و الگوهای قیمتی نیز؛ توصیه می‌شود.

 

استراتژی معکوس بازار – Market Reversal

این استراتژی با استفاده از شاخص RSI، نقاط عکس بازار را شناسایی می‌کند. برای اجرای استراتژی Market Reversal، شاخص RSI را نظارت کنید و وقتی RSI به سمت حد بالای خریداری حرکت کرد، ورود در معامله فروش و همچنین، وقتی RSI به سمت حد پایین فروش حرکت کند، ورود در معامله خرید را در نظر بگیرید.

 

این استراتژی با استفاده از شاخص نسبت قدرت (RSI)، شرایط بالای خریداری یا پایین فروش در طول روند صعودی یا نزولی را شناسایی می‌کند. در حالت صعودی، RSI از 30 به 70 می‌رسد و در حالت نزولی، بیشترین مقدار آن زیر 70 و به 30 می‌رسد. تریدرها در حالت صعودی، منتظر سیگنال بالای خریداری RSI هستند و در حالت نزولی منتظر سیگنال پایین فروشی RSI می‌مانند.

 

 

نحوه دریافت سیگنال از اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI که مخفف “Relative Strength Index” است، یک ابزار تحلیل تکنیکال است که برای ارزیابی قدرت و ضعف یک دارایی و تشخیص شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش آن؛ به کار می‌رود.

نمودار RSI, اشباع خرید و فروش در RSI
مناطق اشباع خرید و فروش در اندیکاتور RSI

 

برای دریافت سیگنال از RSI، باید مراحل زیر را دنبال کنیم:

1#: تنظیم دوره زمانی: RSI معمولاً با یک دوره زمانی استاندارد «14 روزه» تنظیم می‌شود.

2#: تعیین سطوح بیش خرید و بیش فروش: به طور کلاسیک، سطح اشباع خرید 70 و سطح اشباع فروش، 30 است.

3#: تفسیر سیگنال‌ها:

              اشباع خرید: وقتی RSI بالای 70 است، نشان‌دهنده احتمال کاهش قیمت است (سیگنال فروش).

              اشباع فروش: وقتی RSI زیر 30 است، احتمال افزایش قیمت وجود دارد (سیگنال خرید).

4#: تأیید روند: جستجو برای الگوهایی مانند خطوط روند یا الگوهای شمعی برای تأیید سیگنال‌های RSI.

5#: دقت در نوسانات: RSI می‌تواند در شرایط بازار قوی برای مدت‌های طولانی در مناطق بیش خرید یا بیش فروش باقی بماند.

 

 

معرفی انواع سیگنال RSI (سیگنال خرید، فروش و واگرایی)

RSI یک اسیلاتور محدوده بندی شده است که مقادیر آن بین 0 تا 100 نوسان می‌کند. در ادامه، انواع سیگنال‌های RSI در فارکس را معرفی می‌کنیم:

سیگنال خرید RSI

سیگنال خرید، زمانی ایجاد می‌شود که RSI از منطقه بیش فروش [یعنی زیر سطح 30] عبور کرده و به سمت بالا حرکت می‌کند که این نشان‌ دهنده احتمال افزایش قیمت می­باشد. معامله گران ممکن است این سیگنال را به عنوان یک فرصت برای ورود به یک موقعیت خرید در نظر بگیرند.

 

سیگنال فروش RSI

سیگنال فروش زمانی ایجاد می‌شود که RSI وارد منطقه بیش خرید شده [یعنی از بالای سطح 70] به پایین حرکت می‌کند که می‌تواند نشان‌دهنده احتمال کاهش قیمت باشد. معامله گران ممکن است این سیگنال را به عنوان یک فرصت برای بستن موقعیت‌های خرید یا ورود به یک موقعیت فروش تلقی کنند.

 

سیگنال واگرایی RSI

واگرایی RSI، زمانی رخ می‌دهد که قیمت و RSI حرکات متضادی را نشان ‌دهند. واگرایی مثبت، زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌ ها به ساختن کف‌ های پایین‌ تر ادامه می‌دهند در حالی که RSI کف‌ های بالاتری را تشکیل می‌دهد، که می‌تواند نشان‌دهنده تغییر روند صعودی باشد.

واگرایی منفی زمانی رخ می‌دهد که قیمت‌ها به ساختن سقف‌های بالاتر ادامه می‌دهند در حالی که RSI سقف‌های پایین‌تری را تشکیل می‌دهد که می‌تواند نشان‌دهنده تغییر روند نزولی باشد.

واگرایی‌ ها اغلب به عنوان سیگنال‌های قوی برای تغییرات احتمالی در روند بازار تلقی می‌شوند.

 

 

بررسی مزایا و معایب استفاده از سیگنال‌های RSI

 

مزایای سیگنال RSI

این سیگنال به تریدرها کمک می‌کند تا نقاط اوربات (اشباع خرید) و اورسلد (اشباع فروش) بازار را تشخیص دهند. همچنین، با نشان دادن جهت روند، باعث آسان شدن ورود به بازار می‌شود. این شاخص می‌تواند در همه بازارها و تایم فریم‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

معایب سیگنال RSI

گاهی RSI، سیگنال‌ های اشتباه می‌دهد. در واقع نمی‌تواند روند را به طور مستقل تشخیص دهد و باید با شاخص‌ های روند ترکیب شود. همچنین RSI در بازارهای بسیار متغیر، ممکن است به طور مداوم نوسان کند. بنابراین، از این اندیکاتور باید با احتیاط استفاده شود.

اندیکاتور RSI, شاخص قدرت نسبی
کاربرد سیگنال RSI برای خرید و فروش سهام

 

نظر کارشناس اف ایکس ماکسی درباره سیگنال RSI

مقاله ای که در مورد اندیکاتور محبوب RSI ارائه شده است توضیحات کاملی در مورد کاربردها، مزایا و معایب، انواع سیگنال‌ها و استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر شاخص RSI ارائه می‌کند.

خواندن این مقاله به تریدرها و سرمایه گذاران کمک خواهد کرد تا با این ابزار محبوب تحلیل تکنیکال آشنا شوند و بتوانند از آن به شیوه‌ای موثر برای تصمیم گیری در معاملات بازارهای مالی استفاده کنند. مطالعه این مقاله؛ به خصوص برای افراد تازه کار در حوزه تحلیل تکنیکال و تریدینگ توصیه می‌شود.

 

تغییر لوریج در آلپاری

سوالات متداول

❓اندیکاتور RSI چگونه محاسبه می‌شود؟

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی، از طریق مقایسه میانگین متحرک تغییرات مثبت و منفی قیمت در یک دوره زمانی مشخص محاسبه می‌شود. معمولاً از دوره 14 روزه استفاده می‌شود

❓آیا RSI می‌تواند به تنهایی برای تصمیم گیری در معاملات استفاده شود؟

خیر، استفاده از RSI به تنهایی توصیه نمی‌شود و باید حتما با سایر شاخص‌ها و الگوهای قیمتی ترکیب شود.

❓واگرایی در RSI چیست؟

واگرایی، زمانی رخ می‌دهد که جهت حرکت RSI برخلاف جهت حرکت قیمت بوده و می‌تواند نشان دهنده تغییر احتمالی روند باشد.

❓چگونه می‌توان از سیگنال‌های RSI استفاده کرد؟

می‌توان سیگنال‌های RSI را برای شناسایی نقاط ورود و خروج و تأیید روند بازار به کار برد؛ اما حتماً باید با سایر شاخص‌ ها ترکیب شود.


درج نظر